Поранешниот претседател Џорџ В. Буш му честиташе на новоизбраниот претседател Џозеф Р. Бајден помладиот во неделата, станувајќи највисок профил од републиканците кој јавно ги прогласи изборите за завршени и покрај одбивањето на претседателот Трамп да ги прифати резултатите, пишува Њујорк тајмс.

„Ги упатив моите топли честитки и му се заблагодарив за патриотската порака што ја даде синоќа“, рече Буш во изјавата објавена откако разговараше со Бајден по телефон.

„И се јавив и на Камала Харис да и честитам за историскиот избор за потпретседател. Иако имаме политички разлики, јас знам дека Џо Бајден е добар човек кој ја доби својата можност да ја води и обедини нашата земја “.

Тој додава:

„Сакам да им честитам на претседателот Трамп и неговите приврзаници за тешката кампања. Тој ги заработи гласовите на повеќе од 70 милиони Американци – извонредно политичко достигнување. Тие зборуваа и нивниот глас ќе продолжи да се слуша преку избрани републиканци на секое ниво на владата “.

Џорџ Буш, единствениот жив поранешен републикански претседател, го стави својот печат врз резултатот, дури и кога многу од избраните лидери на неговата партија се воздржаа или од лојалност кон Доналд Трамп или од страв да не го преминат претседателот во заминување.

Трамп тврди дека изборите биле украдени, оставајќи ја неговата партија во непријатна позиција да го следи претседателот кој одбива да ја прифати реалноста што ја имаат другите републиканци, дури и ако тоа не го кажат гласно.

„Американскиот народ може да има доверба дека овие избори беа суштински фер, неговиот интегритет ќе биде поддржан и резултатот е јасен“, пишува Буш.

Буш псе огласи еден ден откако неговиот брат, поранешниот гувернер на Флорида, Буш кој ја изгуби номинацијата на Републиканците од Трамп во 2016 година, му се обрати со сопствената честитка на Бајден, пишувајќи на Твитер дека „ќе се моли за него и неговиот успех “.

Семејството Буш беше во расправија со Трамп уште од тој примарен натпревар. Трамп го искористи Џеб Буш и постојано го напаѓаше неговиот брат додека тој, таа година бараше номинација од Републиканците. 

Поранешниот претседател рече дека гласал за „ништо од горенаведеното“ во 2016 година. Неговиот татко, поранешниот претседател Џорџ Х.В. Буш, рече дека таа година гласал за Хилари Клинтон, а неговата сопруга Барбара Буш заокружила на нејзиното ливче во име на Џеб.

Помладиот Буш имал пријателски работен однос со Бајден со години наназад, иако двајцата често биле во расправија околу политиката.

Бајден гласаше за овластување на Буш да употреби сила против Ирак, што доведе до инвазија во 2003 година, но подоцна стана остар критичар на војната, пишува Њујорк Тајмс.