Офанзивата на Турција против курдските сили во Сирија е „неприфатлива“, изјави денеска италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо, повикувајќи на итен прекин на борбите.

„Како влада, сметаме дека офанзивната иницијатива на Турција е неприфатлива. Ние го осудуваме тоа … затоа што воената акција во минатото секогаш водеше кон поголем тероризам “, рече Ди Мајо на маргините на конференцијата во Рим.

Лидерот на движењето Пет ѕвездички побара итно запирање на оваа офанзива, за која рече дека е апсолутно неприфатливо бидејќи употребата на сила продолжува да ги загрозува животите на сириските граѓани кои веќе ја доживеале трагедијата од претходните години, пренесува „Ројтерс“.

извор: Makfax