Противниците на ограничувачките мерки се судрија со полицијата во Рим во неделата вечерта, барајќи укинување на карантинот.

Демонстрантите се судрија со полицијата во Рим извикувајќи пароли, пеејќи и палејќи факели за да изразат несогласување со затворањето на градот, објави „Дејли мејл“.

Тие носеа италијански знамиња, транспаренти, а еден свештеник што минуваше покрај плоштадот ја поздрави толпата.

Во Италија, бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус продолжува да расте, бидејќи биле регистрирани 33.900 инфекции, а 546 починале во неделата.

извор: Makfax