Обвинителството во Драч издаде налози за апсење за 19 лица по истрагите спроведени од земјотресот на 26 ноември со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала, што траеше околу 30 секунди, при што загинаа 51 лице.

Обвинителството во Драч забележува дека од досега спроведените истраги за 19 лица наредиле да бидат приведени, имаат докази дека ги извршиле делата предизвикување „намерно убиство“, „убиство во други квалификувани околности“, “злоупотреба на службената должност за нелегална градба “,„ фалсификување документи “, итн.

Досега уапсени се 9 лица.

Четири лица се обвинети за намерно убиство на 24 жртви во земјотресот во Драч. Тројца од нив се градители. Во Драч, три лица се уапсени по обвинение дека се виновни за смрт предизвикана од уривање на објекти по земјотресот на 26 ноември.

Во листата објавена од полицијата на која има девет лица се наоѓа и 53 годишниот Кујтим Хаса, вработен во министерството за внатершни работи. Против него ќе биде покренато обвинение за „намерно убиство“.

Уапсени се и двајца градители, 79-годишниот Ружди Џека за објектот хотел „Мира Маре“, каде животот го загубија две лица, и Авдула Османи (61) за изградба на хотелот „Тропикал“, каде животот го загубија двајца државјани на Косово, пишуваат албанските медиуми.

Во изјава за медиумите, полицијата и обвинителството истакнаа дека апсењата се направени после истраги и проверка на документи.

Во обвинителството на Дрaч досега беа испрашани повеќе од 90 лица, меѓу кои повеќе инженери, сопственици на објекти и градители. Досега според истрагите, треба да бидат уапсени 19 лица.

Извор: топчанел.тв