Саманта Роули (30) била малтретирана на училиште од рана возраст поради прекумерната тежина, а таа продолжила да се дебелее и кога стигнала до 164 килограми, сфатила дека е време радикално да го промени животот.

И сето тоа е виновно за нејзиното момче во тоа време.

„Бевме во тајна врска скоро година и пол. Апсолутно никој не знаеше дека сме заедно. Тој се срамеше од мене, и јас не го разбирав тоа. Секогаш се трудев да го направам среќен и не се грижев за себе. Поради тајноста, бев несигурна и емоционално истоштена. Сепак, капката што се преле беше откритието дека тој ме изневерува“, ја започнува својата приказна Саманта.

„Без трошка срам, тој започна да излегува со друга девојка во јавноста, па дури и започна да објавува нивни заеднички слики на социјалните мрежи. „Тогаш раскинавме и конечно решив да направам нешто за себе“, објасни таа.

Мојата диета беше тотално нестабилна  – понекогаш не јадев ништо цел ден, а потоа навечер земав на „брза храна“ и се прејадував. „Отсекогаш сум била прилично самоуверена„ голема“ девојка, но имав впечаток дека сум го достигнал плафонот и не можев да го достигнам својот целосен потенцијал“, вели Роули.

И, таа тоа го направила од инает на своето поранешно момче, но и сите што ја задевале поради тежината.

Во септември 2018 година била липосукција, го сменила начинот на исхрана и започнала редовно да вежба. Таа ослабела дури 92 килограми, и повеќе не личи на старата Саманта.

Сепак тоа има цена. Потрошилаа околу 20.000  долари на пластична операција за отстранување на вишокот кожа и подигнување на градите.

„Кога ја направив промената, сфатив колку бев навистина несреќна. Јас целосно го сменив начинот на размислување и сега сум среќна и позитивна, и мислам дека само небото е моја граница “, изјави пресреќната Саманта, која сега изгледа како бомба.