x

Ибрахимовиќ објасни како го испратил Матераци во болница

Шведскиот напаѓач Златан Ибрахимовиќ во интервју за GQ раскажа анегдота во дуелот со легендарниот дефанзивец Марко Матераци. Имено Матераци важеше како еден од најгрубите фудбалеро во тамошниот фудбал, а тоа го почувствувал Ибрахимовиќ додека играл за Јувентус.

Се сеќавам еднаш ми влезе грубо како некој убиец и ме повреди. Беше тврд играч. Тоа е во ред. Но постојат два типа на груби играчи. Едните имаат намера да ве повредат. И Малдини беше остар, но неговите намери беа поинакви“, изјави Златан.

А Златан дочекал момент за одмазда четири години подоцна кога го облекол дресот на Милан.

Добив шанса да му се одмаздам. Му влегов со кунг-фу удар и го испратив во болница. Станковиќ ме праша: ’Зошто го направи тоа?’ Му одговорив: ’Тоа го чекав четири години. Се се враќа, се се плаќа’“, раскажа Златан.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата