Иванка Трамп, ќерка на актуелниот американски претседател Доналд Трамп ги има сите предиспозиции да стане претседателка на САД.

Според проекцијата САД добија нов претседател и прва жена на позицијата потпретседател на земјата, Камала Харис.

Појавата на Харис повторно ги подгреа приказните на тема што сигурно ќе биде поактуелна во следните години, а можеби дури и на следните избори: Кога САД ќе ја добијат својата прва жена претседател и која би можела да биде?

Америка не беше подготвена

Со појавувањето на Хилари Клинтон за кандидат на Демократската партија, оваа тема се отвори, а таа, иако делуваше како фаворит против Трамп, во 2016 година не успеа да стигне до Белата куќа. Се чини дека американското општество, а особено конзервативниот дел, кој не е мал, како што ни се чини на прв поглед, во тоа време не беше подготвен да прифати жена на чело на својата држава.

Покрај тоа, Хилари веќе беше компромитирана од нејзините постапки во рамките на администрацијата на претседателот Обама и беше препознатлива како поранешна прва дама, за време на неславниот мандат на Клинтон.

Дали Трамп ќе се кандитира повторно?

И, додека сите зборуваат за Џозеф Бајден и Камала Харис, веќе се појавија информации за време на изборите дека Доналд Трамп би можел повторно да се кандидира за претседател во 2024 година, доколку загуби од Бајден.

Поранешниот советник на Трамп, Брајан Ланза, изјави за BBC Radio 4 дека Трамп може да влезе во трката за четири години.

– Можен тесен пораз само ќе го охрабри Трамп да се кандидира повторно, а републиканците веројатно би се согласиле со тоа. Исто така, нема никој меѓу републиканците кој би го предизвикал Трамп на партиските избори – рече Ланза.

Угледниот весник „Бизнис инсајдер“ дошол до слични откритија.

– Мислам дека Трамп повторно ќе се кандидира во случај на пораз, вели извор од републиканците за „Бизнис инсајдер“.

Сепак, во рамките на истите шпекулации, се наведува фактот дека Трамп на следните избори ќе има 78 години, па се поставува прашањето дали републиканците ќе му дозволат повторно да се кандидира.

И ова можеби е одговорот на прашањето кој би можел да биде републикански кандидат во 2024 година.

Тоа може да повторно Трамп, но Иванка Трамп.

Иако станува збор за шпекулации, не е неосновано да се тврди дека Иванка Трамп би можела да ја преземе главната улога меѓу републиканците, да добие номинација за трка и да стане првата жена претседател.

Клучна фигура во Белата куќа

Ќерката на Трамп се здоби со искуство во дипломатијата и управувањето со земјата, работејќи како еден од најблиските соработници на нејзиниот татко, поточно како висок советник на претседателот на САД.

Покрај нејзиниот моќен татко, зад Иванка стои и нејзиниот сопруг Џеред Кушнер, човек кој се сметаше за сива еминенција на американската влада за време на мандатот на Трамп. Покрај сето ова, локалните медиуми веќе неколку пати ја нарекуваа „иден претседател на САД“.

Често беше споменувано дека Иванка има одлучувачко влијание врз нејзиниот татко, дека таа претставува „очи и уши“ на Трамп, како и дека тој е добар познавач на надворешно-политичките околности.

Влијанието на Иванка Трамп беше видливо и при потпишувањето на договорот меѓу Белград и Приштина.

Зошто Иванка?

Како кандидат на Републиканците, Иванка Трамп би и донела неколку придобивки на таа партија, која, се чини, по заминувањето на нејзиниот татко, нема посебен лидер кој би можел да добие номинација и да го предизвика Бајден за четири години.

Во корист на Иванка Трамп, има повеќе тези, покрај веќе споменатото несомнено искуство што го стекна, очигледни амбиции на политичко поле, но и фактот дека таа беше важен фактор во претседателската кампања на Трамп, па затоа нејзина номинација на Републиканската партија не би претставувало ништо ново или непознато.

Конзервативниот дел од американското општество гласа за републиканците, но таа несомнено ќе ги освои симпатиите на спротивната страна, делумно ќе ги замолкне острите критичари играјќи на картата на женственоста, и што е најважно, да привлече дел од либералните слоеви на општеството, претежно демократи.

Стариот Џо не би имал шанса против русокосата убавица.

Нема сомнение дека САД ќе попуштат на притисокот и дека жена еден ден ќе дојде на чело на најмоќната империја во светот. И, исто како што Обама скрши одредени табуа со тоа што стана првиот претседател од редовите на Афроамериканците, исто како што Харис стана првата жена потпретседател, така и некој ќе го скрши овој, а идеален профил е дама од редовите на Републиканците, холивудска убавица која би претставувала идилична слика за Америка во светот. добро познато педигре и одредено политичко знаење што, без разлика дали е дискутабилно или не, не е клучно кога станува збор за империи, како што се САД.