Земјотрес со јачина од 5,3 степени го погоди Сичуан во Кина, а потресот беше регистриран во 08:48 часот по локално време (00:48 GMT) во округот Гонг, кој се наоѓа во префектурата Ибин, прнесува „Спутник“.

Епицентарот на земјотресот се наоѓа на длабочина од 15 километри, соопшти кинеското сеизмичко биро. Засега нема извештаи за жртви или штети предизвикани од земјотресот.

Кина се наоѓа во сеизмички активна зона и редовно е погодена од силни земјотреси. Провинцијата Сичуан беше погодена од земјотрес со јачина од 8 степени на 12 март 2008 година, кога загинаа околу 70.000 луѓе.

Последниот смртоносен земјотрес во Сичуан се случи во август и во него загинаа 25 лица, а над 500 беа повредени.

 

извор: Makfax