Земјотрес со јачина од 5,1 степен според Рихтеровата скала во 1:26 часот изутринава ја погоди Романија.Епицентарот бил 153 километри северно од главниот град Букурешт. Земјотресот бил на голема длабочина (140 километри).

Нема информации за повредени лица или материјални штети.

извор: Makfax