Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтеровата скала попладнево е почувствуван во Бугарија.
Според Европско-средоземноморскиот сеизмолошки центар, епицентарот се наоѓал на 120 километри јужно од Софија.Нема информации за предизвикана штета.

извор: Makfax