Земјотрес со Рихтерова магнитуда од 3.0 бил почуствуван синоќа 43 минути по полноќ, а неговиот епицентар бил во тетовското подрачје.

Како што информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот се наоѓа 71 километар југозападно од Скопје во Ростушe, а потекнува од епицентралното подрачје Тетово-Гостивар.

Земјотресот бил почувствуван од населението во југозападните делови со интензитет од 3-4 степени според Европската макросеизмичка скала.

извор: Makfax