Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала го потресе денес островот Карпатос во јужниот дел на Егејското Море.

Атинскиот институт за геодинамика објави дека епицентарот на земјотресот е регистриран во морето на 65 километри југоисточно од Карпатос.

Тоа е, според АНА, послаб земјотрес регистриран на 479 километри југоисточно од Атина.

извор: Makfax