Земјотресот со локална Рихтерова магнитуда од пет степени е регистриран рано изутринава во 04 часот и 54 минути во во епицентралното подрачје Тетово-Гостивар на 50 километри југозападно од Скопје.

Потресот е најсилно почувствуван во Тетово и Гостивар, но и во Скопје, Прилеп и Битола.

Нема информации за материјална штета.

извор: Makfax