x

За малку чудо, Вардар се спаси на пенали, Форино во солзи (видео)

vardar-kup

Вардар Форино Вардар Скопје 2:2 (на пенали 8:9)

Стадион во Гостивар

Без гледачи

Главен судија: Благојче Ралевски Помошници: Злате Лозановски Јовче КОкески

Стрелци:

Вардар Ф: Јашар, Садики, Синани, Ејупу, Азизов, Алији, Бекир, Азири, Лескароски, Асани, Лума

Играа уште: Цури, Алиу

Вардар С.: Игески, Радуловиќ, Блажевски, Ѓурковски, Петковски, Велковски, Крстевски, ирчевски, Реџепи, Петровиќ, Мартинага

Играа уште: Гуџуфи, Стојановски, ПАрталко, ПЕтејцук, Гугуљанов

Екипата на Вардар се пласираше во следната фаза од националниот куп на Македонија откако прдмалку во Гостивар беше подобар од тимот на Вардар Форино по подобро изведување на пеналите.
Регуларните деведесет минути заврши со нерешени 2:2, па според пропозициите веднаш се пристапи кон изведување на пеналите.

Херој на гостите што е и нормално во вакви ситуациии голманот Александар Игески кои три пати беше поуспешен од противникот и му донесе радост на малдиот состав на Вардар.
А се требаше да биде поинаку затоа што Вардар во 37. Односно 56. Минута додје до вдвојно водство преку головите на Блажевски од пенал односно Петковски. Сепаи, домашите израмнија преку двојниот стрелец Елмир Алији.

Во пенал серијата која траеше вечно, последен промаши Рони Синани, и тоа значеше конечен трииумф на фаворитот на овој меч.

 

 

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата