Нема дете кое барем еднаш не било „изгорено“ на коприва. Иако може добро да „изгори“, копривата всушност е многу лековита.

Помага при бројни болести и заболувања и е најпознат како додаток на исхраната во третманот на анемија. Таа е еден од најдобрите извори на хлорофил, кој го зголемува бројот на еритроцити и хемоглобин во крвта.

Покрај хлорофилот, копривата содржи и танини, гликокинин – супстанца што го намалува шеќерот во крвта, многу витамини Ц и К, фосфор, магнезиум, натриум, калиум, калциум, мравја и оцетна киселина, ацетилхолин, хистамин.

Бидејќи е богата со калциум, таа е неопходна состојка во многу производи за нега на коса и нокти.

Моќна ризница здравје

Се покажа дека овој плевел дава извонредни резултати во третманот на ревматизам, дијареја, камења во мочниот меур, дијабетес, низок крвен притисок, внатрешно и надворешно крварење.

Интересна е и античката терапија на „горење“ со коприва, што ја практикувале античките Римјани, при третман на ревматизам и артритис, а на која и помага мравја киселина, која се наоѓа во лисјата и стеблото. Докажано е и дека го прочистува организмот, па затоа им се препорачува на опоравувачи и анемични лица. Исто така, има диуретично дејство, помага при проблеми со бубрезите и мочниот меур, бидејќи го забрзува исфрлањето на токсините од телото.

Се користи како тинктура, сок, но и во исхраната. Еве како да „излечите“ одредени заболувања …

Дијабетес

Антидијабетичната смеса се подготвува од еднакви количини коприва, мешунки од грав, лисја од црница, глуварче, лисја од боровинка и имела. Овој чај успешно го намалува нивото на шеќер во крвта и има корисен ефект врз панкреасот.

Воспаление на мочниот меур

Мешавината против воспаление на мочниот меур е направена од 20 гр коприва, 30 гр пченкарна свила, 20 гр ситница, 15 гр равнец и 15 гр бреза. Измешајте ги лисјата на сите растенија, па истурете 5 супени лажици од смесата во литар врела вода, варете 2-3 минути и оставете да се излади. Процедете и испијте.

Тешка менструација

Мешавината против прекумерна менструација содржи по 20 гр вирка, русома, коприва, хајдушица и кантарион. Истурете три лажици од смесата со половина литар врела вода, промешајте, покријте и оставете да отстои еден час. Вирус и пијте во голтки.

Ноќно мокрење

За ноќно мокрење на деца, потребно е да се мешаат 40 гр семе од коприва со 60 гр ‘ржано брашно и да се замеси тесто со малку квасец и мед. Поделете го тестото на 5 топчиња и печете на среден оган. Секоја вечер, на детето треба да му се даде една топка пред спиење, еден месец и чаша чај од кантарион два часа пред спиење, без да се внесат течности после тоа.