Откако денеска министерот Венко Филипче информираше дека Зоран Заев и Христијан Мицкоски се во домашна изолација, бидејќи имале контакт со заразен новинар, лидерот на СДСМ посочи дека нема симптоми на корона вирирусот, но ќе биде во изолација.

– Би сакал да ве информирам дека во текот на минатата недела имав ТВ интервју со новинар, за кој неодамна се утврди дека е позитивен на КОВИД-19. Иако во текот на интервјуто ги преземавме сите заштитни мерки како избегнување контакт и одржување дистанца, согласно сите протоколи, од денеска сум во самоизолација во мојот дом во Струмица. Немам симптоми, денеска се тестирав за присуство на вирусот и резултатите ги очекуваме во текот на денот – по што ќе се утврдат следните чекори, напиша Заев на фејсбук.