Македонскиот премиер Зоран Заев на социјалните мрежи упати честитки за новоизбраниот американски претседател Џо Бајден и потпретседателката Камала Харис.

„Сигурен сум дека ќе продолжиме да ги развиваме одличните односи кои ги имаме со САД и да го продлабочуваме нашето сојузништво во НАТО, но и на сите полиња. Иднината пред нас е светла!“, порача Заев.

Откако пристигнаа резултатите од Пенсилванија, која носи 20 избирачки гласови, американските медиуми го прогласија демократскиот кандидат за победник.

Во својата прва објава на „Твитер“ по објавувањето на резултатите, Бајден порача дека ќе биде претседател на сите Американци, без разлика дали гласале за него или не.

извор: Makfax