По Кина и Италија, земјата која е најтешко погодена од епидемијата на коронавирус е Иран. Недостаток на меѓународна помош и противречни мерки би можеле да доведат до катастрофа во земјата, пишува „Дојче веле“.

Научниците од престижниот универзитет „Шариф“ во Техеран симулираа различни сценарија за тоа како ќе се движи епидемијата во таа земја.

Резултатот покажа дека најмалку веројатно сценарио би било: доколку владата ги стави под карантин сите области под ризик, доколку населението ги следи дисциплинирано сите упатства и доколку нема недостиг на медицински материјали, земјата ќе го достигне врвот на епидемијата за помалку од една недела со околу 12.000 жртви.

Сето ова е сè уште неверојатно затоа што владата не може да нареди карантин, луѓето ги игнорираат инструкциите, а здравствениот систем е во катастрофална состојба поради постојаните санкции во САД.

Според некои реални проценки на експертите од Техеран и предвидувањата, Иран нема да го достигне врвот на епидемијата до крајот на мај, а во тој момент би можело да има 3,5 милиони починати.

Дури и податоците на официјалните лица покажуваат мрачни прогнози и сериозност на ситуацијата. До денес, во Иран се потврдени повеќе од 16.000 случаи на коронавирус, а починале 2.500 луѓе.

Локалните власти во градот Куомо подготвија бројни гробови, а „Вашингтон пост“ објави сателитска фотографија на која се гледа дека градските гробишта што се шират со голема брзина.

извор: Makfax