Бизнисменот и телевизиски водител Зеф Ајзенберг го загуби животот на аеродромот во Јоркшир при обид да собори брзински рекорд.

Основачот на компанијата за додатоци во исхраната, Максимускул, возеше луксузен автомобил на аеродромот Елвингтон во Јоркшир на северот на Англија, кога изгуби контрола над возилото.

47-годишникот беше познат како голем адреналински зависник, а претходно учествуваше во рушење на неколку рекорди. Минатата година, на пример, возеше покрај песочната плажа во Јужен Велс со брзина од 332 километри на час.

Полицијата потврди дека Ајзенберг го загубил животот кога изгубил контрола над возилото, пренесува BBC.

Зеф ја остави зад себе својата партнерка Мирела Дантонио и двете деца, се вели во соопштението на Моторспорт Велика Британија.