Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска побара од парламентот дозвола да ја испрати војската во Азербејџан.

Турската војска би требало да учествува во руско-турската мисија за надгледувања на прекинот на огнот во Нагортно-Карабах.

Во барањето упатено до Собранието, Ердоган бара одобрување да испрати војници воспоставување на „координативниот центар“ со Русија, за да го надгледуваат почитувањето на примирјето.

„Војниците испратени од Турција, земја што го поддржува Азербејџан, „ќе учествуваат во активностите на координативниот центар што ќе биде формиран со Русија“ и „ќе обезбедат почитување на примирјето“, се вели во барањето.

Овој орган за распоредување, што треба да биде чиста формалност, ќе важи за период од една година, а бројот на распоредени војници ќе го одреди Ердоган.

Азербејџан и Ерменија минатата недела потпишаа договор под покровителство на Русија, со кој завршија неколкунеделните конфликти во Нагорно Карабах, отцепениот регион на Азербејџан со мнозинско ерменско население.

Со цел да се следи почитувањето на примирјето, Москва започна да ги распоредува своите „мировници“ во последните неколку дена.

Иако Турција не се споменува во договорот, Анкара веднаш објави дека нејзините трупи ќе учествуваат во центарот за координација.

Турски и руски официјални лица разговараа во петокот и саботата во Анкара за модалитетите на работењето на центарот, чиј датум на отворање и локацијата не се објавени.

извор: Makfax