Турските власти соопштија дека најмалку 14 лица загинале во земјотрес со прелиминарна моќност од 6,8 по Рихтер што го потресе истокот на земјата, повредувајќи повеќе од 300 и остави многу заробени луѓе.

Земјотресот се случи во близина на градот Сиврице во источната провинција Елазиг, соопшти претседателството за управување со катастрофи и вонредни состојби.

Луѓето во Елазиг чии домови беа оштетени или премногу се плашеа да одат во затворено, се преместени во студентски домови или спортски центри во услови на студ.

Земјотресот предизвика некои згради да пропаднат, други да се урнат, соопштија турските власти.

Земјотресот се случи во 8:55 часот. по локално време, на длабочина од 6,7 километри во близина на градот Сиврице, соопшти Претседателството за управување со катастрофи и вонредни состојби или АФАД. После тоа следат неколку последователни потреси, најсилни со магнитуди 5,4 и 5,1.

Елазиг е 750 километри источно од главниот град, Анкара.

Министерот за внатрешни работи, Сулејман Сојлу, за НТВ изјави дека спасувачите се обидувале да ги достигнат преживеаните откако се сруши четири или пет-катната зграда во градот Маден.

Локалниот администратор Кума Телчекен рече дека седум лица се верува дека се заробени во две пропаднати згради во Маден. На телевизиските снимки се прикажани спасувачите кои трагаат по преживеаните меѓу остатоците.