Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на средба со окружни гувернери во Анкара упати остри критики кон САД, обвинувајќи ги за заговор против Турција.

– Немаме потреба од вас. Доволно стоиме цврсто, порача Ердоган на средбата, додавајќи дека САД планираат „да формираат терористички коридор на јужните граници” на Турција.

Станува збор за територите во северна Сирија, долж границата со Турција, кои се под контрола на групата Сили за заштита на народот на сириските Курди, која Анкара ја смета за терористички организација и огранок на Курдската работничка партија (ПКК).

Ердоган нагласи дека Турција води „втора ослободителна војна” соочувајќи со удари „и од внатре и од надвор”, при што ги обвини САД дека ги користат своите „пиони” за да и се спротивстават на земјата.

– Кој може да гарантира дека терористичкито коридор ќе е за борба против Исламската држава (ИД). Целта на терориситчкиот коридор е да се опколи Турција, додаде Ердоган.

Според него, САД се обидуваат да ја „турнат Турција на колена со примена на валкани планови и со помош на терористички органмизации”.

Ердоган најави и дека во иднина турската полиција повеќе нема да носи пиштоли од американско производство, туку полицијаците ќе бидат опремувани со оружје произведено во Турција.