x

ЕКСТРЕМЕН ПЛАН: Сите клубови од Серија А да се преселат во Рим и таму да се одигра остатокот на сезоната!

Италијанската Серија А се обидува и со екстремни планови да дојде до решение за начинот на кој би ја завршиле сезоната. Еден од плановите за кој се разговара, а излезе на виделина денеска е сите клубови да бидат домаќини во областа на престолнината, Рим, која е помалку погодена од пандемијата на коронавирусот.

Има неколку опции за продолжување на сезоната, вклучувајќи ги датумите за почеток на 20 мај, 28 мај или дури во јуни.

Според „Ла Република“, постои и екстремно решение со кое сите 20 екипи ќе бидат сместени во римската област, играјќи ги своите натпревари таму за да се минимизираат патувањата и контактите со оние надвор од клубот.

Овој ‘карантин’ ќе трае 45 дена, што е доволно за играчите да се вратат во форма по долгото отпуштање.

Постојат неколку стадиони кои можат да прифатат клупски фудбал во регионот на Лацио, вклучувајќи ги и Стадио Фламинио, Фросиноне, Стадио Стирпе и секако Олимпико.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата