Најмалку 12 лица настрадаа, а околу 50 се повредени при експлозија во фабрика за хемикалии во државата Махараштра во западниот дел од Индија, соопштија медицинските лица и полицијата во земјата.

„Тука се примени околу 37 повредени, а уште 12 пациенти се префрлени во најблиската болница“ изјавија од локалната болница за „Ројтерс“.

Од полицијата соопштија дека не е позната точната причина за експлозијата, но дека огнот ја зафатил и најблиската зграда и предизвикал пожар.

извор: Makfax