Еден човек загина и петмина се повредени, меѓу кои и едногодишно дете, во тешка сообраќајна несреќа што вчера случи во село Страцин, кратовско.

Несреќата се случила помеѓу две возила – „голф“ и „бмв“.

Во незгодата, на местото на настанот починал совозачот во возилото „голф“, В.Ј. (53) од с.Костин Дол-Македонска Каменица, а додека со телесни повреди се здобиле С.Ѓ. и сопатниците од истото возило В.Ј.(50), Н.Ј.(20) и едногодишно дете, констатирани во Медицинскиот центар Куманово. Возачот К.П. бил пренесен во Здравствениот дом Кратово за укажување на лекарска помош.

Извршен увид од Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Кратово.

извор: Makfax