Во изминатите 24 часа едно лице почина во Србија од последиците од коронавирусот, а од 3.138 тестови, 72 се позитивни, објави Министерството за здравство.

Во моментов има 274 пациенти на болничко лекување и 21 пациент на респиратор.Од почетокот на епидемијата, 33.384 лица се разболеле од Ковид-19, а починале 747 пациенти, со стапка на смртност од 2,24 проценти.

Досега се тестирани 1.115.095 лица во Србија.

извор: Makfax