Научникот кој учествувал во тајната советска програма за создавање на нервниот агенс „новичок“, му се извини на рускиот опозиционер, Алексеј Навални, кој во Берлин закрепнува од последиците од труењето со „новичок“.

Хемичарот Вил Мирзајанов, кој прв проговори за производството на „новичок“, во саботата за руската ТВ Раин, рекол дека сака да му се извини на Навални, откако Германија соопшти дека пронашла „непобитни докази“ дека е отруен со „новичок“.

„ Најискорено му се извинувам на Навални за фактот дека учествував во ова злосторство, развивајќи супстанца што го отру“, рече Мирзајанов, кој сега живее во САД и ги напиша првите статии за развојот на „новичок“ во раните 90-ти.

Извинувањето на Мирзајанов дојде откако друг научник, кој исто така работел на тајната програма, рече дека не е можно Навални да биде отруен од „новичок“.

Досега, тројца научници, сега во седумдесеттите години, дадоа јавни изјави откако работеа на советската програма која беше означена како најголема државна тајна.

„ Навални ќе мора да биде трпелив, но на крајот, тој треба да биде здрав“, рече Мирзајанов, предвидувајќи дека заздравувањето ќе трае „најмалку една година“, објави подгорички „Вијести“.

Рускиот научник Леонид Ринк, за кој руските државни медиуми објавија дека исто така работел на програмата за развој на „новичок“, вчера ги исмеа коментарите на Мирзајанов.

Зборувајќи за новинската агенција РИА Новости, Ринк рече дека Мирзајанов, иако работел во истиот истражувачки центар, бил „обичен хемичар“, кој не бил директно вклучен во создавањето на вестите.

извор: Makfax