Едно лице загина, а шестмина се повредени по серијата престрелки низ Њујорк, пренесува „Њујорк пост“.

Престрелката почнала синоќа околу 19 часот во Браунсвил, Бруклин, кога е убиен 20-годишен маж, а 36-годишна жена е повредена во пукање на авенијата „Њу лотс“, соопштија полицијата. Мажот бил застрелан во главата, а жената била погодена во раката и торзото. Двете жртви биле однесени во болницата „Брукдејл“, каде човекот починал.

Во втора престрелка во 22:30 часот во Канариси, Бруклин, 34-годишен маж се здобил со прострелна рана во ногата, соопштија властите. Тој бил однесен во блиската болница и се очекува да преживее.

Околу 23 часот во Источен Харлем се застрелани две лица, 26-годишен маж и 24-годишна жена, соопштија полицијата. Мажот бил погоден во ногата, а жената имала куршуми во торзото и ногата. Двете жртви се хоспитализирани.

Околу пет минути подоцна, еден 19-годишен маж бил застрелан во својот автмобил на авенијата „Френклин“ и е хоспитализиран во болницата во округот Кингс.

Нешто по 23.30 часот во Фар Рокавеј, 27-годишен маж е застрелан во торзото, соопшти полицијата. Тој бил однесен во епископската болница „Свети Јован“.

Полицијата засега нема осомничени или уапсени во врска со престрелките.

извор: Makfax