Бројот на смртни случаи од епидемијата на корона вирус во Кина се искачи на 56 лица, а над 2.000 луѓе ширум светот се заразени.

Според американските медиуми, кои се повикуваат на научна анализа, секој заразен ја пренесува болеста во просек на две или три лица.

Од денеска, северниот кинески град Тијанџин го запира меѓуградскиот автобусски за да го спречи ширењето на новиот коронавирус.

Властите во Хонг Конг објавија дека заради запирање на ширењето на епидемијата од денеска се затвораат популарните забавни паркови на Дизниленд и Оушн Парк.

извор: Makfax