x

Дортмунд со 11. победа по ред над Менхенгладбах го одржа шампионскиот сон (видео)

Во дербито на 25. коло Борусија Дортмунд го совлада истоимениот тим од Менхенгладбах и тоа на „Борусија парк“ со што го одржа сонот за шампионската титула во Бундес лигата. „Жолто-црните“ ја забележаа 11. победа над популарните „ждребиња“ (10 во првенството и една во купот), а вечерва славеа со 2:1.

Торган Азар погоди во 8. минута на асистенција на Халанд, но изедначи Ларс Штиндл на почетокот на второто полувреме. Сепак, триумфот на „милионерите“ го донесе Ашраф Хакими во 71 минута.

Standings provided by Sofascore LiveScore

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата