x

Докторот на украинската репрезентација почина од коронавирус

lekar-ukraina

Докторот на националниот тим на Украина, Антон Худаев почина на 48-годишна возраст како последица на коронавирусот.

Оваа информација ја обијавија од украинската федерација. Вирусот му ги уништил 70% од белите дробови. За животот се бореле едни од најдобрите лекари во земјата. Тој бил поставен на респиратор, но не му помогнало.

Худаев работел како доктор во Металист, а од 2016 година е дел од стручниот штаб на Украина.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата