Бројот на починати од коронавирусот во Њујорк повторно опадна, што според гувернерот Ендрју Куомо е знак дека државата сега е од другата страна на кривата и дека постојните мерки за социјална дистанца даваат резултати во запирање на ширењето на вирусот.

Куомо рече дека 507 луѓе починале во саботата, што е намалување за 43-та од претходниот ден. Хоспитализациите и другите медицински индикатори се исто така намалени, објави вчера АП.

Сепак, и Куомо и градоначалникот Бил де Блазио ги повторија своите предупредувања дека луѓето во Њујорк и остатокот од државата мора да останат будни и да не се опуштаат.

Де Блазио претходно го критикуваше американскиот претседател Доналд Трамп, велејќи дека ги изневерил Њујорчаните дека не успеале да им обезбедат милијарди долари дополнителна федерална помош што му беше потребна на градот за да се справи со економската криза предизвикана од коронавирусот.

Де Блазио се осврна на озлогласениот наслов на таблоидот – „Форд до градот: Цркнете“во 1975 година, кога тогашниот претседател на САД Џералд Форд одбил помош за да го спаси Њујорк од банкрот.