x

Ди Марија со два гола го реши дербито во Франција (ВИДЕО)

psg-rennes

Брилијантната партија на Анхел Ди Марија во која потсети на своите најдобри денови на зелените терени беше причина плис ПСЖ вечерва да слави убедлива победа во големото француско дерби против екипата на Рен. Дуелот на двата француски преставника во Лигата на шампионите требаше да донесе многу повозбудлив фудбал, но момците на Томас Тухел во брз период до 20. минута го „расформираа“ гостинот и со предноста од 2:0 најавија победа за осамостојување на врвот на табелата.

ПСЖ до осмата сезонска победа стигна со головите на Кин во 11. и на Ди Марија во 20. минута, со кои на пауза се замина со 2:0.

 

Во вториот дел домашните ја искористија и шансата во 73. минута, кога Ди Марија по аистенција на Дагба по вторпат го матираше гпстинскиот голман за 3:0.

Standings provided by SofaScore LiveScore

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата