Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денеска оствари работна посета на Големото Војводство Луксембург, во чии рамки оствари средба со својот домаќин министерот за надворешни и европски работи, Жан Аселборн.

Министрите изразија задоволство од заемните заложби за интензивирање на политичкиот дијалог во изминатите месеци што резултираше со две работни посети на министрите за надворешни работи на Република Македонија и Луксембург, во двата правци. Беа разменети мислења за потенцијалот и заемниот интерес во функција на натамошниот развој на севкупната билатерална соработка меѓу Република Македонија и ГВ Луксембург.

Министерот Димитров го брифираше својот домаќин за најновиот развој на внатрешно политичките состојби, реформската агенда, регионалната соработка, како и заложбите за изнаоѓање компромисно решение за билатералниот спор со Република Грција.

Двајцата министри разменија мислења за препораката содржана во последниот Извештај на Европската комисија за Република Македонија и перспективите за добивање датум за отпочнување на пристапни преговори. Министерот Аселборн ја реафирмираше поддршката за Република Македонија и ја охрабри Владата да продолжи со реализацијата на внатрешните реформи во насока на реализација на европските и евроатланските интеграции.

Во рамките на посетата, министерот Димитров оствари средби и со претседателот на Парламентот на Луксембург, Марс Ди Бартоломео и членовите на Парламентарната комисија за надворешни и европски прашања, одбрана, соработка и миграции, а во Стопанската комора на Луксембург, пред заинтересирани компании ги презентираше можностите за инвестирање во Република Македонија.

извор: Makfax