x

Де Брујн најдобар играч за 2020 година

de-brujn

Белгискиот репрезентативец Кевин де Брујн е прогласен за најдобар фудбалер во Премиер лигата за 2020 година во изборот на Асоцијацијата на професионални фудбалери. Зад него е одлична сезона, имаше најголем број на асистенции, а тоа го видоа и поголем број на фудбалери од другите клубови кои го дадоа гласот за него.

Неговиот ефект за изминатата сезона е 48 натпревари, 16 голови и 23 асистенции.

А Бетани Ингланд од Челзи е прогласена за најдобра фудбалерска во Англија.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата