Пет лица загинаа по судир на туристички авион и микролесен авион во западно централна Франција, објави радиото „Франс Блу“.

Според информациите, несреќата се случила околу 16:45 часот, по локално време.

Пожарникари и воздухопловни експерти веднаш излегле на местото на несреќата.

Сите пет патници од двата авиони загинале во несреќата.

Градоначалникот на Лоше, Марк Ангено изјавил дека авионите не предизвикале значајна материјална штета на земјата.

извор: Makfax