Државниот секретар на САД, Џон Кери синоќа одржа средба со група американски дипломати, потписници на меморандумот во кој се критикува политиката на Вашингтон за односот кон конфликтот во Сирија и се бара бомбардирање на режимот во Дамаск.

Меморандумот е потпишан од околу 50 дипломати кои бараат употреба на сила против режимот на Асад.

Американските дипломати оценија дека претседателот Барак Обама треба да одлучи да го бомбардира режимот на Асад, за да го принуди да преговара за мир.

Засега нема никакви индиции дека Обама, кој ќе ја напушти Белата куќа во јанури, планира да ја смени политиката кон Сирија.

Американската армија учествува во воените операции против Исламска држава во Сирија.