Ивица Дачиќ беше гостин на утринската програма на ТВ Прва, во која беше и пејачката Тања Савиќ, која претстави нови детали за нејзината врска со сопругот Душан Јованчевиќ, кои ги однесе децата од Србија во април.

– Добро сум, има надеж за правда во мене. Имам сила во мене да се борам, мислам дека сите жени ќе го разберат тоа, особено кога имам ваков грб. Ви благодарам на сите за вашата поддршка, нашата држава, политичарите, за започнувањето на процесот – рече на почетокот Тања.

– Последниот контакт со синовите беше преквчера, но многу кратко, буквално на пет минути. Јас дури и не сум опуштена кога зборуваме, затоа што секогаш има некој таму. Секојпат кога чувствувам толку многу негативна атмосфера, тие вибрации ми доаѓаат и после тоа се чувствувам многу лошо. Од децата можам да видам дека веќе се воздржани, тие се малку лути, бесни. Постариот син има 10 години, тој дури и не сакаше да разговара со мене тој ден. Јас сум без децата веќе 4 месеци и секако дека можат да бидат изманипулирани од нивниот татко. Многу е можно децата да бидат целосно свртени против мене, кој знае какви приказни им се раскажуваат – рече Савиќ.

– Во еден момент, мојот помлад син ми даде до знаење дека му е многу жал за мене, но тој не смее да го каже тоа. Тој покажа колку е храбар, силен, но во еден момент ме праша: „Мамо, тоа е? плачеш? Не плачи … “. За нив е јасно дека мајката страда, но … – продолжи Тања.

– Душан е сè уште мојот легален сопруг, не можам да кажам ништо грдо, тој сè уште е татко на моите деца. Секогаш давав шанса, се надевав. Јас немам никаков однос со него сега, тој дури почна да ми праќа пораки на англиски јазик. Тој е резервиран, можеби тој подготвува нешто против мене, бидејќи виде дека подготвувам нешто – рече таа.

– Луѓето мислат дека дадов согласност и дека сега ги барам децата назад. Тоа навистина не е така. Тој буквално ги киднапираше моите деца. Бев со мајка ми и тато во Радинац кога имавме расправија, а во една прилика ќе кажам зошто. Во извештајот се вели како поминала ситуацијата меѓу нас … Сепак, јас не ја дадов мојата согласност. Ме излажа дека децата имаат треска. Кога влегов во станот, се спуштив во историјата на термометарот и температурата беше до 50 степени, јасно е дека тој ја измерил таа температура некаде, за да не дојдам – ​​продолжи Тања.

– Моите беа многу лут ина него, тие ја знаеја целата ситуација. Сите беа во право … Јас бев како коњ, кога има уздите, тој едноставно изгледа право и не гледа ништо друго – рече Тања.

Зошто таа не го пријави случајот порано?

– За жал, цел живот го скрив приватниот живот, не сакав да се Борува дека лелекам, мислев дека сите имаат најсилна болка. Мислев така и што да правам. Но, снимив песна која ја покажа мојата емотивна состојба … Се вика „Сираче“. Јас не го пријавив порано затоа што имав лажна надеж од него. Тој секогаш велеше: „ќе се средиме“ – рече Тања.

„Тој ги зеде сите мои пари“.

– Тој ги зеде сите мои пари и целата моја заштеда. За него не се важни само децата, тој го стори токму онака како што беше планирано. Не му беше дозволено да префрли повеќе од 10.000 евра преку границата. Собирав за недвижнини, затоа што секогаш плаќав кирија. Тој не сакаше да купи ништо во Србија – објасни Тања.

– Знам дека купил деловен билет од 20.000 евра, мои пари, секако. Постои опција дека тој купил билет за 5.000 евра, и дека рекол: „Мама не може да патува, таа има температура“ и дека го пуштиле да си оди. Тој потроши толку многу пари, беше толку бездушен … Тој знае дека не работам … Префрли пари во куферот. Дали знаете дека не смеете да ги изнесувате тие пари од Србија? Но, тој не ги заработи. Вистината мора да биде кажана – рече Савиќ.

– Многу е можно тој да го фалсификувал мојот потпис, тој е подготвен за сè. Тој постојано велеше дека ме сака и дека е „природно човекот да се однесува така“. Не е можно некој што сака да се однесува така, да го земе она што ми растеше во стомакот – додаде таа.

– Тој ме пријави како мајка која се откажа од своите деца. Отиде во социјални услуги и се регистрира како самохран татко, за да земе 3000 долари од социјални услуги за да не работи – рече Тања.

– Никогаш не поднесов барање за развод, мислев дека ќе биде подобро, дека ќе го облагородувам. Јас сум толерантна, можам да направам многу, јас сум таква кон луѓето што многу ги сакам. Претерав тука, верував премногу … ме изневеруваа и го гледам тоа. Ми велеше дека не сум добра мајка. Тој секогаш ме понижуваше … мислев дека нешто не е во ред со мене, а потоа сфатив дека сум во ред.

„Бракот на Тања и Душан не е регистриран во Србија“

– Како е можно мажот да земе две малолетни деца и да ја напушти земјата без одобрение од мајката? – го праша домаќинот Ивица Дачиќ.

– Не знаеме како се случило тоа, затоа што не е прашање за нас, туку за Министерството за внатрешни работи. Тука е прашањето како тие заминале воопшто, со авион или автомобил. Се сомневаме дека тоа се случило на летот на „Катар ервејс“ на 15 април. Такви се најновите информации … Она за што зборуваше Тања е придружниот елемент и суштината на сите проблеми што се појавуваат во браковите со некои тажни ефекти за децата. Имавме неколку вакви случаи, како ситуацијата со Славица и нејзините деца … – рече Дачиќ.

– За да се реши овој случај, морам да бидам целосно директен, ова е правно прашање. Како дипломатија, ќе сториме сè што е во наша моќ. Тања ни се обрати на 23 јули. Го предадовме на Министерството за правда. Тие ги собраа сите потребни информации, а потоа испративме официјална нота до Австралија. Треба да се каже дека децата имаат австралиски пасоши, а Тања не, таа има важечка дозвола за престој во Австралија – додаде тој.

– Исто така, тие се венчани во Австралија. Тој брак не беше пријавен овде, на нашите власти. Откако ќе се собере целата документација, ќе се започне постапката и австралиските власти ќе го разгледаат барањето. Крајниот рок за постапување на нивните тела е 6 недели, од денот на започнување на постапката. Ова бара правни процедури, за кои работи Министерството за правда. Според нашите информации, децата се со мајката на Душан во Квинсленд. Некој не може да земе малолетни деца без согласност на родителите – објасни Дачиќ.

– Ако има пропусти, тоа е последица на некои фалсификати. Тешко е некој да ги извади децата без согласност – рече Дачиќ.

– Се случило еднаш, пред две години, тој ги земал децата. Таа не пријави. Овие се веќе некои лични работи. TЌе биде потребен напор, ова ќе потрае. Ние сме солидарни едни со други, кога разговараме за тоа, но ќе има постапка, ќе биде потребен напор … Ако Австралија смета дека има основа, се поведува постапка и може да трае неколку недели – рече Ивица.

– Само да постои таа комуникација со Министерството за правда. Постои кај нас. Овие се деца, се надевам дека ќе имаме успешен и среќен крај на целата оваа приказна – рече Ивица Дачиќ.