Гувернерот на Висконсин, Тони Еверс, го повика американскиот претседател Доналд Трамп да го откаже патувањето во Кеноша планирано за утре, стравувајќи дека посетата на претседателот на градот само ќе го попречи неговото закрепнување, пренесува „Њујорк пост“.

Еверс го испрати апелот во писмо во неделата, претставувајќи ја Кеноша, каде што Џејкоб Блејк (29) беше застрелан седум пати од полицијата на 23 август, како поделена заедница што веќе закрепнува.

„Јас и другите лидери на заедниците кои подадоа рака сме загрижени што ќе значи вашето присуство за Кеноша и нашата држава. Загрижен сум дека вашето присуство само ќе го попречи нашето закрепнување. Загрижен сум дека вашето присуство само ќе ја одложи нашата работа да ја надминеме поделбата и да продолжиме напред заедно“, напиша Еверс во своето писмо.

Гувернерот додаде: „Наша работа е како избрани службеници да водиме со пример и да бидеме смирувачко присуство за луѓето за кои знаеме дека се во болка, жалат и се обидуваат да се справат со траумата. Сега не е време за поделба“.

Еверс изрази загриженост и во врска со можноста патувањето на Трамп да предизвика прераспределување на властите во градот.

Трамп планира да отпатува во Кеноша во вторник, а според неговата снаа Лара Трамп, за време на посетата сака да разговара со семејството на Блејк. Адвокатот на семејството, Бенџамин Крумп, изјави дека семејството Блејк не било контактирано од тимот на Трамп. Сепак, тој посочи дека тие би биле подготвени да се сретнат со претседателот.

извор: Makfax