Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас ја доставил неговата оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, според информациите во новинарските кругови во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Информацијата не е официјално потврдена ниту од грчкото МНР, ниту од кабинетот на грчкиот премиер, но веќе е објавена во дел од грчките медиуми.