x

Гостивар му врати на Куманово, Пелистер се изнамачи со „штркчињата“

Гостивар му се реваншираше на Куманово за поразот на домашен терен оваа сезона. Избраниците на Марјан Србиновски се издигнаа по поразот од Еуроникел во миното коло, славеа со 79-91 (30-18, 13-22, 18-26, 18-25) и ја продолжија трката за второто место во Првата лига.

Двата тима одиграа одличен натпревар со бројни пресврти. Кошаркарите на Гостивар беа многу подобри во второто полувреме, одиграа постабилно и подобро, доволно за 12-ти триумф сезонава.

Џелетовиќ имаше 15 поени, еден помалку запишаа Ли, Димчевски и Армстед. Кај Куманово, Марковски имаше 19 поени.

Пелистер се изнамачи со вториот тим на МЗТ Скопје, но на крајот успеа да дојде до триумф од 83-77.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата