Истрагата официјално го обвини советникот на шефот на руската вселенска агенција „Роскосмос“ и поранешен новинар на весниците „Комерсант“ и „Ведомости“, Иван Сафронов, за велепредавство, изјави за ТАСС бранителот на Сафронов, Иван Павлов.

„Мојот клиент беше обвинет по Член 275 од рускиот Кривичен законик (велепредавство). Тој се изјасни за невин“, изјави адвокатот.

Сафронов беше приведен од страна на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) на 7 јули под сомнение за предавство. Московскиот суд Лефортово го смести во притвор до 6 септември. На Сафронов му се заканува затворска казна до 20 години ако биде прогласен за виновен.

ФСБ вели дека Сафронов бил регрутиран во 2012 година, а во 2017 година на чешките разузнавачки агенции им доставувал информации за руските испораки на оружје на Блискиот Исток и во Африка. Информациите подоцна беа предадени на американските разузнавачи.

Сафронов работел за весникот „Комерсант“ до мај 2019 година, а во јули 2019 година се вработил во „Ведомости“. Тој беше вработен како советник на „Роскосмос“ на 18 јуни 2020 година.

 

 

извор: Makfax