Предводникот на најбогатиот клуб во англиската Премиер лига, Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, сака во новата клупска сезона на располагање да ги има и услугите на стандардниот првотимец во редовите на Мидлзбро, Бен Гибсон.

Трофејниот шпански стручњак е убеден дека се потребни околу 25 мил. фунти за да се осигураат услугите на централниот дефанзивец.

Интерес за услугите на фудбалерот на Мидлзбро покажаа и раководните лица на Челзи, Манчестер Сити и на Ливерпул.