Постои мошне едноставен трик за чистење сребрен накит, а потребни ви се само две состојки кои сигурно ги имате дома. 

Трикот го поделила една жена на социјалните мрежи. Се што ви треба е да провриете вода, па да ја претурите во сад во кој ќе додадете малку детергент за миење садови. Се добро измешајте, па во садот ставете го накитот. Оставете да стои околу 5 минути.

После тоа накитот ќе блесне како да е нов. Вреди да се проба, ќе загубите само 5 минути од вашето време.