Опозицискиот лидер во Венецуела, Хуан Гваидо изјави дека опозицијата во моментов не планира да преговара во Норвич со претставниците на претседателот Николас Мадуро. Според Гваидо, бескорисно е сето она што не води кон оставка на Мадуро.

Гваидо, кој е претседател на собранието, се прогласи за претседател на Венецуела во јануари. Тој обвинува дека владата на Мадуро била избрана на нелегитимен начин.

Гваидо како привремен претседател го признаа повеќето западни земји, меѓу кои и САД.

извор: Makfax