x

Гатузо за настапот во Ријека: Во првите 30 минути бевме катастрофа, како прв пат да играме фудбал

gatuzo

Тренерот на Наполи Џенаро Гатузо беше критички расположен по мечот со Ријека во Лигата на Европа. Според него Наполи по првите 30 минути бил очаен и толку лош што заслужил да губи и со повеќе од 1:0. Италијанската екипа успеа да победи 2:1 со пресврт, откако во второто полувреме еден домашен играч си постигна автогол.

Во првите 30 минути заслужувавме да губиме и со 2:0. Тоа беа минути на срамотење, без идеја, со многу импровизација. Изгледавме како прв пат да сме на терен заедно. За среќа успеавме да изедначиме, а во вториот дел и да постигнеме победнички гол. Мораме да работиме на подобрување на перформансот. Треба да имаме континуитет 90 минути. Мора ментално да зајакнеме за да не ни се случуваат вакви подеми и падови“, изјави Гатузо.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата