Британскиот амбасадор Чарлс Гарет ја поздрави одлуката на македонското МНР да протера еден руски дипломат поради случајот Скрипал.

Гарет на Твитер напиша дека ја поздравува одлуката на Македонија „како дел од исклучителната, заедничка акција на меѓународната заедница” против рускиот напад со нервен гас на британско тло, што е моќен израз на солидарност.