Српскиот претседател Александар Вучиќ е гостин во емисијата „Око“ на РТС, каде зборува за олабавување на мерките и важните проблеми за време на епидемијата на коронавирус

– Не би ја исклучил можноста за укинување на вонредната состојба во текот на следната недела и во тој случај нема да има полициски час повеќе – рече Вучиќ.

Претседателот ја објави и ексклузивната вест, а тоа е дека Србија го заврши првиот квартал со раст на БДП.

– Иако дојде короната, ние ќе бидеме во првите три земји по стапка на раст во Европа – рече Вучиќ.

– Ништо во светот повторно нема да биде исто, рече Вучиќ. Макрон во последното интервју, па дури и Ангела Меркел се изненадени од тоа колку напредуваме, ќе стигнеме до развиените земји долго пред да размислите. Голем проблем ќе ни бидат април и мај, па затоа започнуваме да работиме со полна пареа, па оставивме луѓе оваа сабота и недела да можат да се подготват за работа од понеделник. Мора да биде брзо отворање на границите. Ова ќе го решиме со брзи тестови – вели претседателот на Србија.