Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека Србија е подготвена да го продолжи дијалогот со Приштина, штом Косово ги укине такси.

„Србија е секогаш подготвена за дијалог, штом ќе се укинат царините, ние не ја сменивме нашата позиција”, рече тој.

Вучиќ изјави дека се надева дека одлуката за надоместоците треба да се повлече веднаш и дека светот ќе продолжи да инсистира на тоа.

Вучиќ за новинарите по состанокот со лидерите на земјите од Западен Балкан со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, рече дека на средбата се заложил за изградба на единствен регионалниот пазар.

„Дури и ако во 2025 година влеземе во ЕУ, што не е сигурно, тоа е од клучно значење за сите нас да се развие нашата економија”, рече Вучиќ.

Тој рече дека Србија на состанокот била во „најтешка” и „осамена” позиција, бидејќи сите земји во регионот, со исклучок на Босна и Херцеговина, го признале Косово, но и дека со сите нив во сите други области, се работи на развивање на најдобри можни односи.

извор: Makfax