Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа регистрирани се 1342 нови случаи на ковид-19,  679 оздравени пациенти и починати се 22 лица.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65231, бројката на оздравени пациенти е 41656, на починати е 1847, а бројот на активни случаи изнесува 21728. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 28368, активни 10477

• Куманово 3893, активни 886

• Дебар 487, активни 122

• Штип 2784, активни 523

• Прилеп 3231, активни 1031

• Тетово 3963, активни 974

• Струга 1559, активни 466

• Велес 2117, активни 725

• Битола 2256, активни 942

• Охрид 1718, активни 594

• Кавадарци 1358, активни 523

• Гостивар 2708, активни 996

• Гевгелија 799, активни 263 (60 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 140 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1785, активни 568

• Крива Паланка 461, активни 139

• Радовиш 456, активни 118

• Крушево 141, активни 76

• Кочани 1285, активни 246

• Пробиштип 378, активни 95

• Демир Хисар 205, активни 76

• Македонски Брод 177, активни 49

• Пехчево 104, активни 19

• Берово 395, активни 102

• Валандово 227, активни 66

• Виница 383, активни 142

• Делчево 495, активни 229 (146 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 163, активни 43

• Свети Николе 866, активни 226

• Кичево 1331, активни 475

• Ресен 492, активни 200

• Неготино 646, активни 337 (91 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)